Jmenuji se Martin Hassman, založil jsem a rok vedl magazín Zdroják pro webdesignery a webové vývojáře. Psaní jsem ale věnuji delší dobu, a to jak odborným textům, tak se nevyhýbám ani oné oblasti, které se lecky vznešeně říká krásná literatura. Mezi své největší úspěchy považuji, pokud se mi obojí podaří spojit dohromady.

Odborně

Kromě mé publikační čiností na Zdrojáku publikuji také články na magazínech Root.cz a Lupa.cz, přispěl jsem řadou zpráviček na magazín Root.cz a po dva roky jsem byl vedoucím zpráviček serveru CZilla. Pro CZillu jsem psal i další texty (zejména návody pro uživatele), podílel jsem se na většině jejích tiskových zpráv a také na přípravě a spuštění webu Přejděte na Firefox.

Občas publikuji i do některého ze svých blogů (i přeslo, že slova blog a bloger nemám ani trochu rád). Na Blogu nejen o prohlížečích píšu nejen o zajímavostech z vývoje webových prohlížečů a webových technologiích, ale občas i mé komentáře k událostem nebo prostě historky ze života. Na blogu HTML 4 5 6... se věnuji informování o přípravě nové generace základního kamene Webu, jazyka HTML.

Překládám středně dlouhé texty z angličtiny do češtiny. Překladatelské vzdělání ovšem nemám žádné. Přeložil jsem např. Nejvyšší stránku na světě nebo Poznámky k vydání Mozilla Suite.

Dělám veřejné prezentace na téma webových technologií. Slidy ke stažení:

Představení HTML5
Prezentace v rámci semináře Junior Internet 22. listopadu 2008 na Novotného lávce.
HTML5 is happening
Přednáška 6. listopadu 2008 v rámci setkání PROWAS.
Média v HTML5
Přednáška 1. listopadu na LinuxAlt 2008
Co zajímavého nám přinese HTML5
Prezentace ve společnosti SoftEU v Plzni, 15. 2. 2008 (zápis na firemním blogu).
HTML5 and the future of Web
Prezentace na setkání PROWAS, 6. 3. 2008.
HTML5 a budoucnost Webu a Web Forms 2.0
Prezentace na konferenci WebCamp'08, 28. 3. 2008 (dvě jednohodinové prezentace).

Krásně

Odborné texty jsou zajímavé, ale k životu nestačí. Mám rád krásnou literaturu a čas od času se jí věnuji i aktivně. Většina odkazovaných děl pochází z mých raných období (tj. jsou často staré 5-10 let).

Poezie v několika sériích:

Napsal jsem několik povídek: O světech pod a nad, počítačích a Buddhovi (1998), Večerní představení (1995?).

Pokus o reportáž: Příjezd MALDI na VŠCHT (2001). Napsal jsem ji hlavně pro sebe a další účastníky, abychom na tuto pro nás přelomovou událost nezapomněli.

Odborně i krásně

To, že se odbornost a krása nemá míchat, jsou jen pověry. Důkazem snad budiž mé dvě biochemické pohádky Pohádka o DNA a nukleasách (1999) a Pohádka o Popelase (1999), cyklus přednášek Cimrman a biochemie (1999) nebo přednáška o novém objev studentů VŠCHT Žehlasa (1999).

Nemohu opomenout Erbenovu polednici v Pythonu (2003) nebo Křišťálovou studánku na ruby.

Divadelní hry

Mými největšími díly pak jsou dvě divadelní hry:

Kašpárek a Zelená příšera (2002)
Veršovaná loutková divadelní hra určená zejména pro děti a profesory chemie.
Cimrman a vědy chemické (2006)
Cimrmanologický seminář odhalující chemické objevy Járy Cimrmana.

Anotace: Nečekaná odhalení ze života čekého génia. Na semináři se mimo jiné dozvíte, jak vypadala Cimrmanova chemická laboratoř a jak to doopravdy bylo s Nobelovou cenou. Již nikdy nebudete mít na chemii stejný pohled jako dřív!

Hra měla premiéru 2. července na Festivalu Járy Cimrmana v Chotěboři. Hráli Jana Novotná, Jan Rezek, Radek Zíka, Martin Strohalm a Vojtěch Spiwok – fotografie z představení.
V prosinci jsme představení předvedli na půdě Vysoké školy chemicko-technologické v Praze ve stejném obsazení (plakátek).

Blog

RSS mého blogu
twitter, posterous, geek tr&ové, html456, twitteromán, www.stavime-mandalu.cz